Depilace – Odstranění chlupu z povrchu těla jeho zkrácením, aniž by se narušovaly vnitřní struktury.

V praxi je myšleno pomocí žiletek, břitev, holících strojků. Depilačními krémy jsou chemické a rozleptávají chlup i v kůži. Depilace je vždy krátkodobá záležitost, protože během ní není nijak manipulováno s chlupovým folikulem. Vždy po zákroku chloupky do 2 dnů dorostou, zpět do již nepříjemné délky, tzv. strniště. Depilací je navíc možné dosáhnout určitého zesílení a zvýšené pigmentace chloupku. Při depilaci citlivějších míst je téměř pravidlem, že do kůže vnikne infekce a vzniknou zanícené pupínky. Nekritičtější je situace v záhybech kůže, jako například v podpaží nebo například v tříslech. Vzhledem k nutnosti často opakovat depilaci není dost dobře možné, aby se pokožka zklidnila. Je třeba však dodat, že tyto metody jsou bezkonkurenčně nejrychlejší a nejméně bolestivé.

+ není drahá, rychlost
- krátká doba působení v řádech dní, zanícení, nepříjemné strniště, průběžné tmavnutí a tuhnutí chlupů

Epilace – Odstranění chlupu i s folikuly z povrchu kůže včetně jeho částí pod kůží.

V praxi je myšlen například ošetření cukrovou pastou, voskem, epilátorem, IPL. Chloupky jsou oslabeny neustálou nutností vytvářet si základnu a postupem času se při opakování epilace stanou slabšími a světlejšími. V případě narušení i lůžka chlupu regenerace trvá ještě déle a epilace má prodloužený účinek. Epilace může vést až k trvalé ztrátě ochlupení. Toho je docíleno nenávratným zajizvením chlupového folikulu, který již nebude schopen být plnohodnotnou základnou pro chloupek. Při epilaci navíc dorůstající chloupky neškrábou, protože nejsou „seříznuty“ dle povrchu pokožky. Doba dorostení chlupu je u epilace v řádech týdnů.

+ dlouhodobý účinek, menší riziko pupínků, dorustající chlupy netvoří strniště, postupné zeslabení a zesvětlení chloupků
- bolestivost, vstupní investice

Veškerý textový, grafický i obsahový materiál na tomto webu je chráněn autorskými právy a nesmí být využíván bez souhlasu.
Kdokoliv tak učiní, vystavuje se riziku postihu podle 121/2000 Sb. O právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským.